Bezpieczne dmuchańce dla dzieci z atestem

Home 9 Blog 9 Bezpieczne dmuchańce dla dzieci z atestem

Bezpieczne dmuchańce dla dzieci z atestem do ślizgania i skakania

Kolorowe dmuchańce dla dzieci stały się integralną częścią imprez organizowanych w plenerze. Monumentalne rozmiary i intensywne barwy skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych uczestników, zapraszając ich do udziału w fantastycznej zabawie. Zanim zdecydujesz się na swój własny biznes oraz świadczenie usług w tej branży, musisz zadbać o bezpieczeństwo maluchów. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, inwestując w dmuchane obiekty.

Organizatorzy zabaw na świeżych powietrzu muszą dołożyć wszelkich starań, by ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem. Z tego powodu, tak ważne jest przestrzeganie regulaminu. Jak się okazuje, istotne są również przepisy prawne, które regulują funkcjonowanie dmuchańców w przestrzeni publicznej. Jako przedsiębiorca, musisz zadbać o sprawność urządzeń oraz przeprowadzenie badań. Warto zatem zdecydować się na zakup dmuchańcy dla dzieci z atestem. Polska norma PN-EN 14960 szczegółowo określa wymagania sprzętowe, a także sposób weryfikacji obiektów wypełnionych powietrzem.

Co musisz wiedzieć o normie PN-EN 14960_1:2019-07?

Dokument jest Europejską Normą, która obowiązuje na terenie Polski, a także pozostałych krajów UE. Prawodawcy uregulowali w nim zapisy dotyczące dmuchańców, z których korzystają dzieci i młodzież do 14. roku życia. Ze sprzętu można korzystać zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Oto najważniejsze punkty, z którymi należy się zapoznać:

  • wymagania bezpieczeństwa;
  • sposoby przeciwdziałania ryzyku oraz ograniczania ilości wypadków;
  • środki pozwalające chronić użytkowników przed niebezpieczeństwem, którego nie są w stanie przewidzieć w trakcie zabawy zgodnej z obowiązującym regulaminem.

Warto podkreślić, że przepisy sformułowane w tym dokumencie nie dotyczą całego sprzętu, który jest wypełniony powietrzem. Normy PN-EN 14960 nie stosuje się w przypadku:

  • zabawek i przedmiotów służących do rekreacji w wodzie;
  • zabawek przeznaczonych do użytku domowego;
  • przedmiotów, które utrzymują się w powietrzu i nie są przytwierdzone do gruntu;
  • pozostałych urządzeń, które nie służą do odbijania i ześlizgiwania się.

Zaleca się, by operatorzy dmuchańców dla dzieci oraz producenci szczegółowo zapoznali się z tym dokumentem. Dzięki temu efektownie podniosą jakość świadczonych usług, zdobędą zaufanie społeczne oraz zaczną zarabiać więcej. Satysfakcja klientów to klucz to odniesienia zawodowego sukcesu i uwierzenia we własne możliwości.

Jakie warunki musi spełniać każdy dmuchaniec dla dzieci z atestem objęty normą?

Przed rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności, dobrze jest załatwić wszystkie formalności i przygotować teczkę, w której będzie można znaleźć najważniejsze informacje. Powinna się w niej znaleźć dokumentacja techniczno-ruchowa. Do jej wydania jest zobowiązany producent lub dystrybutor dmuchanych obiektów rekreacyjnych. Ponadto dmuchańce muszą bezwzględnie spełniać wszystkie kryteria przedstawione w normie PN-EN 14960.

Co więcej, każdy właściciel jest zobowiązany do tego, by sprzęt został poddany corocznej kontroli. Dodatkowo należy wyznaczyć jedną osobą, która będzie odpowiedzialna za weryfikację stanu technicznego przed każdym użyciem.

Co prawda, większość producentów i dystrybutorów wystawia certyfikaty zgodne z prawem, ale bardziej prestiżowym atestem jest ten, wystawiony przez niezależną jednostkę inspekcyjną. W naszym kraju taką funkcję pełni Rzeczoznawca ds. Urządzeń Rozrywkowych, który wystawia Orzeczenie techniczne. Potwierdza ono zgodność z Normą Europejską, gwarantuje bezpieczeństwo produktu oraz zapewnia o przeprowadzeniu corocznej kontroli.

Dmuchańce dla dzieci to biznes, który propaguje odpowiedzialną postawę społeczną. Stosowanie się do wytycznych podkreśla profesjonalizm firmy oraz wskazuje na humanistyczne podejście. Tutaj najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby, pieniądze schodzą na dalszy plan.