Czy żłobek i przedszkole muszą mieć plac zabaw?

Home 9 Blog 9 Czy żłobek i przedszkole muszą mieć plac zabaw?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na otwarcie prywatnego żłobka, klubu dziecka lub przedszkola. Miejsca te cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w dużych miastach, w których brakuje placówek państwowych. Sprawdźmy czy żłobek i przedszkole muszą mieć plac zabaw. Jeśli tak to jakie warunki powinien on spełniać?

Zgodnie z artykułem 108 Prawa oświatowego przedszkole musi umożliwić swoim podopiecznym możliwość zabawy na świeżym powietrzu, w tym dostęp do placu zabaw. Nie oznacza to jednak, że każda placówka musi posiadać teren wyposażony w zabawki na świeżym powietrzu. Rzetelna realizacja podstawy programowej wymaga, by część zajęć odbywała się w plenerze. Może to być park, ogród przedszkolny lub plac zabaw. Podobnie rzecz ma się w przypadku żłobków i klubów dziecka. Zatem ostateczna decyzja zależy od osób odpowiedzialnych za tworzenie tego typu miejsc.

Czy na plac zabaw trzeba mieć pozwolenie?

Inwestorzy często zastanawiają się muszą uzyskać pozwolenie na budowę, tworząc plac zabaw. Zgodnie z Prawem budowlanym plac zabaw wchodzi w skład obiektów małej architektury. Jego budowa w miejscu publicznym nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Budowa placu zabaw musi zostać zgłoszona właściwemu organowi: staroście, rzadziej wojewodzie.

Jaki powinien być plac zabaw?

Atrakcyjny i bezpieczny plac zabaw musi spełniać szereg wymagań. Ważne, by oprócz wymogów formalnych, odpowiadał on również potrzebom dzieci będących na różnym etapie rozwoju. Wszystkie urządzenia powinny być dostosowane do rozmiaru i zdolności użytkowników. Z tego powodu projektanci celowo tworzą utrudniony dostęp do niektórych elementów nieprzeznaczonych dla najmłodszych, np. najniższy stopień znajduje się wysoko od podłoża. Ważne, by rodzice lub opiekunowie nie umieszczali dzieci na urządzeniach, na które nie potrafią się samodzielnie wspiąć.

Plastikowe zestawy na plac zabaw

Plastikowe place zabaw to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Zróżnicowane elementy pozwalają rozwijać motorykę w każdym wieku. Plastikowe zjeżdżalnie, huśtawki z siedziskiem i blokadą lub huśtawki dźwigniowe czy tory przeszkód gwarantują dobrą zabawę na świeżym powietrzu.

Kolorowe tematyczne place zabaw sprawiają, że korzystanie z urządzeń stanowi prawdziwą frajdę. Dzieci mogą lepiej się poznać, a także nauczyć się zdrowej rywalizacji w duchu walki fair play. W tym celu mogą np. organizować różnorakie wyścigi.

Pobyt na placu zabaw to świetny sposób, by zadbać o zdrowie dzieci. Ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na sen i pozwala zneutralizować negatywne emocje. Ponadto plastikowe place zabaw wyposażone np. w tablice do gry kółko i krzyżyk pozwalają rozwijać umiejętność strategicznego i logicznego myślenia czy też podejmowanie decyzji. Dzięki placom zabaw, najmłodsi nabywają kompetencji społecznych.

Plastikowe place zabaw są łatwe w utrzymaniu czystości i sprawiają mniej problemów podczas konserwacji urządzeń niż drewniane konstrukcje. Ponadto są bardziej odporne na działanie deszczu, słońca czy śniegu.