Dlaczego warto inwestować w wyposażenie przedszkolnego placu zabaw?

Home 9 Blog 9 Dlaczego warto inwestować w wyposażenie przedszkolnego placu zabaw?

Przedszkolny plac zabaw wyróżnia się na tle miejskiej czy wiejskiej architektury. Przyciąga wzrok z daleka. Wielobarwne konstrukcje i fantazyjne motywy zachęcają do tego, by zajrzeć do środka nie tylko rodziców małych dzieci, którzy stoją przed wyborem odpowiedniej placówki dla swojej pociechy.

Przekonanie opiekunów do tego, że to idealne miejsce dla ich pociech, to jeden z mniej istotnych argumentów. Sprawdź, dlaczego tak naprawdę warto inwestować w wyposażenie przedszkolnego placu zabaw.

Teren wokół placówki to miejsce, w którym maluchy chętnie spędzają czas. Świetnie się tu bawią i doskonalą swoje umiejętności. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu wzrasta ich odporność. Dotleniony organizm lepiej się rozwija.

Co zyskuje maluch, gdy spędza czas na przedszkolnym placu zabaw?

Harce na zewnątrz pomagają przedszkolakom wielu sferach. Rozładowują nadmiar energii, redukują poziom stresu, ćwiczą zmysły, a także ułatwiają przygotowania do dalszej nauki. Rozmaite aktywności poprawiają sprawność ruchową.
Odpowiednio zaprojektowane urządzenia, które spełniają europejskie normy, uczą trudnej sztuki kontrolowania własnego ciała. Tory przeszkód, drabinki czy wspinaczki pomagają maluchom odkryć ograniczenia i je przezwyciężyć. Dzieci stają się bardziej samodzielnie. Same dochodzą do tego, w jaki sposób utrzymać równowagę ciała, planować ruchy czy je koordynować.

Jak zabawa na placu zabaw przygotowuje przedszkolaka do nauki w szkole?

Rekreacja w przedszkolnym ogrodzie pozytywnie wpływa na rozwój w późniejszym okresie życia. Dziecko, które pokonuje własne słabości, nabywa wiary we własne możliwości. Staje się bardziej pewne siebie. Łatwiej stawia czoła nowym wyzwaniom. Może osiągnąć naprawdę wiele.
Kontrola ruchu i siły podczas zabaw pozwala dostosować nacisk do konkretnej sytuacji. Nawet przy tak prozaicznych czynnościach, jak trzymanie kredki czy pisanie można zaobserwować różnice między uczniami. Ten, który rzadko bawił się na świeżym powietrzu oraz sporadycznie korzystał z wyposażenia szybciej się męczy. Zbyt mocno naciska na rysik. Większą trudność sprawia mu dłuższe notowanie.
Igraszki na placu zabaw sprzyjają również rozwojowi społecznemu. Pociecha łatwiej nawiązuje kontakt z obcymi. Mniej czasu potrzebuje na oswojenie. Potrafi współpracować w grupie oraz pójść na kompromis. Te cechy przydają się także w życiu dorosłym.

Bajkowe konstrukcje rozwijają wyobraźnię

Podczas rekreacji dziecko odkrywa świat z innej perspektywie. Poznaje nowe tajemnice. Tematyczne place zabaw pozwalają fantazjować. Wielofunkcyjne elementy zwiększają kreatywność. Pomysłowość w życiu dorosłym jest na wagę złota. W dużym stopniu ułatwia codzienność. Dzięki niej można myśleć nieszablonowo, błyskawicznie rozwiązywać problemy, a przy okazji walczyć o awans. Czy to nie brzmi obiecująco?

Podsumowanie: Dlaczego warto inwestować w wyposażenie przedszkolnego placu zabaw?

Inwestycja w wyposażenie placu zabaw to mądrze wydane pieniądze. Prawidłowo rozwijające się dzieci to największy skarb dla każdego społeczeństwa. Radość z harców na świeżym powietrzu oraz owoce, jakie niesie ze sobą bezpieczna zabawa odzwierciedlają się również w zachowaniach dorosłych. Satysfakcja z tego, w jaki sposób maluchy sobie radzą, poprawia nastrój rodziców i opiekunów. Są oni mniej zestresowani. Rzadziej się martwią, co bezpośrednio przekłada się na ich stan zdrowia oraz wydajność w pracy.