Dmuchańce dla dzieci czy każdy z nich wymaga atestu?

Home 9 Blog 9 Dmuchańce dla dzieci czy każdy z nich wymaga atestu?

Dmuchańce dla dzieci to przede wszystkim sposób na uszczęśliwienie drugiej osoby. W tym wypadku rodzin z dziećmi. I ta myśl powinna przyświecać każdemu przedsiębiorcy. Dzięki temu praca stanie się prawdziwą przyjemnością, a zyski z inwestycji staną się drugorzędną sprawą. Od tej pory biznes stanie się frajdą i skutecznie wyeliminuje stres związany z prowadzeniem własnej firmy. Sprawdź, czy każda dmuchany obiekt wymaga atestu.

Czy każde urządzenie musi być certyfikowane?

Dmuchane place zabaw, chmury wypełnione powietrzem, zjeżdżalnie, mosty… Wszystkie te obiekty powinny być przede wszystkim bezpieczne, by móc zagwarantować świetną zabawę na świeżym powietrzu, jak i w sali. Z tego powodu materiały wykorzystywane w procesie produkcji są wytrzymałe. Dzięki temu wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. W ten sposób skutecznie zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom.

Weryfikację surowców i półfabrykatów przeprowadzają odpowiednie urzędy, które mogą wychwycić ewentualne nieprawidłowości podczas kontroli. Z kolei Unia Europejska również zajęła się ochroną najmłodszych obywateli. W tym celu stworzyła dokument, który reguluje parametry, jakie powinny spełniać dmuchane obiekty, by umożliwić maluchom przyjemną rekreacją, która nie narazi ich na utratę życia lub zdrowia.

Norma PN-EN 14960 dotyczy nadmuchiwanego sprzętu, który służy do odbijania i ślizgania się, z którego korzystają dzieci do 14. roku życia. Oto lista obiektów, które wymagają uzyskania atestu.

 

Źródło: Norma PN-EN 14960 (Polski Komitet Normalizacyjny)

W jaki sposób uzyskać certyfikat poświadczający bezpieczeństwo dmuchańców dla dzieci?

W Polsce certyfikat zgodności z normą europejską wydaje dystrybutor lub producent. Aby stać się bardziej wiarygodnym i uzyskać lepszą pozycję na rynku, warto zwrócić się do Rzeczoznawcy ds. Urządzeń Rozrywkowych. Urząd ten wydaje Atest Techniczny, który posiada wyższą rangę niż zwykły certyfikat i może stanowić prawdziwy powód do dumy.

A co z pozostałym sprzętem?

Nadmuchiwane kule wodne, baseny, koła dmuchane czy leżaki nie podlegają obostrzeniom normy PN-EN 14960. Zarówno producenci tych przedmiotów, jak i dystrybutorzy lub osoby wynajmujące tego typu rzeczy nie muszą przedstawiać wspomnianego wyżej certyfikatu. Żaden ze sprzętów nie jest sprzedawany z orzeczeniem technicznym w standardowej wersji. W tym przypadku produkt musi być zgodny z wytycznymi, które znajdują się w ustawie dotyczącej ogólnego bezpieczeństwa produktów znajdujących się w ofercie sprzedaży na rynku.

Tymczasem sprawa nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać na początku. Wielu przedsiębiorców decyduje się na dokupienie atestu technicznego. Dlaczego? Po pierwsze dokument może stać się pomocny w przypadku ewentualnego procesu sądowego. W ten sposób będzie łatwiej udowodnić, że dmuchane urządzenie było sprawne pod kątem technicznym. Po drugie, niektórzy klienci chcą się upewnić, że wynajmowany sprzęt jest bezpieczny. Dzięki temu można pozyskać większą ilość klientów, pozyskać nowych klientów biznesowych, zbudować silną przewagę konkurencyjną na rynku i zadbać o pozytywny wizerunek.