Plac zabaw w żłobku i przedszkolu — co powinno się na nim znaleźć?

Home 9 Blog 9 Plac zabaw w żłobku i przedszkolu — co powinno się na nim znaleźć?

Plac zabaw w żłobku i przedszkolu to wizytówka placówki. Jego wygląd wpływa na decyzję rodziców. Brak odpowiedniego sprzętu, zniszczone urządzenia czy uszkodzone elementy sprawiają, że opiekunowie wybierają inne miejsce opieki dla swojego dziecka. Co powinno znaleźć się na zielonym terenie, by przekonać do pozostawienia pociechy?
Plac zabaw w żłobku i przedszkolu wiele mówią o samej placówce: sposobie zarządzania, czy zaangażowaniu personelu. Atrakcyjne miejsce rozrywki pozytywnie wpływa na wizerunek. Bezpieczny, czysty i kolorowy sprzęt przyciąga wzrok i pomaga uzyskać przewagę nad konkurencją.
Bezpieczeństwo na placu zabaw jest najważniejsze
Bezpieczne igraszki na zielonym skwerze przed żłobkiem czy przedszkolem są bardziej istotne niż wielofunkcyjne urządzenia. Coraz częściej rodzice interesują się stanem wyposażenia i tym, czy spełnia ono odpowiednie kryteria. Rosnąca świadomość społeczeństwa oraz dostęp do informacji sprawiają, że opiekunowie dopytują o to, czy zjeżdżalnie i huśtawki spełniają wymogi bezpieczeństwa. Architektura tego miejsca musi odpowiadać wymogom normy europejskiej EN 1176. Plac zabaw powinien być zaprojektowany zgodnie z wytycznymi, które znajdują się w tym dokumencie. Dotyczą one m.in. rozmiaru, rozmieszczenia oraz materiałów, z jakich należy wykonać akcesoria. By sprostać tym oczekiwaniom, warto skonsultować się z producentem bądź dystrybutorem, który pomoże odpowiednio przygotować infrastrukturę. Jedną z takich firm są Oli-Dmuchańce.
Atrakcyjne wyposażenie placu zabaw w żłobku i przedszkolu, czyli jakie?
Najmłodsi użytkownicy, ci do 5. roku życia, uwielbiają kolorowe tematyczne konstrukcje. Najlepiej, gdy są one mobilne i umożliwiają maluchom błyskawiczne przemieszczanie się, zachęcają do ruchu. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się urządzenia, które gwarantują samodzielność. Dzięki nim pociechy stają się bardziej samodzielne. Nie wymagają pomocy dorosłych.
Efektowny sprzęt jest wytrzymały i chroni przed niebezpieczeństwem. Umożliwia wiele aktywności, co skutecznie zwalcza nudę. Należy pamiętać, że małe dzieci nie potrafią przez dłuższy czas się skupić na jednej czynności. Przez cały czas poszukują nowych wyzwań. Dobrze, gdy można się tu schować, huśtać, wspinać czy bujać. Barwne konstrukcje tematyczne pobudzają fantazję i rozwijają kreatywne myślenie.
Dzieci uczęszczające do żłobka chętnie siedzą i się czołgają. Sprzęt przeznaczony do ich wieku musi być odpowiednio zabezpieczony, by zapewnić stabilne oparcie, a także zapobiec wypadnięciu. Przy doborze bujaków warto wybrać te z elementami ochronnymi. Nieco starsze pociechy lubią się wspinać oraz zjeżdżać. Preferują większą dynamikę podczas zabawy.
Podsumowanie: Plac zabaw w żłobku i przedszkolu co powinno się na nim znaleźć?
Oferta placów zabaw na rynku jest ogromna. Projektując ogródek przy żłobku czy przedszkolu, często kryterium cenowe jest wiążące. Niestety nie każdy sprzęt, który spełnia europejskie normy, jest wytrzymały. Lepiej zainwestować w nieco droższe urządzenia. W tym wypadku jakość idzie w parze z ceną.
Plastikowy plac jest prostszy w utrzymaniu czystości i pielęgnacji niż drewniany. Intensywne kolory przykuwają wzrok. Fantastyczne konstrukcje zachęcają do zabawy. Wywołują uśmiech na twarzy dzieci, a także rodziców. To świetna wizytówka placówki.