W jaki sposób kolorowe dmuchańce wspierają rozwój dziecka?

Home 9 Blog 9 W jaki sposób kolorowe dmuchańce wspierają rozwój dziecka?

Dmuchańce dla dzieci to niezawodny sposób, by zadbać o rozwój dziecka. Skakanie i wspinanie gwarantują świetną zabawę oraz pomagają rozładować energię. Dzięki temu dzieci są bardziej radosne i mniej zestresowane. To nie jedyna zaleta płynąca z rekreacji na dmuchanych obiektach. Z tego powodu lokalne władze powinny rozważyć możliwość rozstawienia dmuchańców na miejskich skwerach i zadbać o najmłodszych obywateli.

Skakanie i wspinanie się a rozwój dziecka

Ruch odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, szczególnie jest ważny dla małych dzieci. Obserwując swoje pociechy, można zauważyć, że nie potrafią one usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Bardzo szybko się nudzą i nieustannie poszukują nowych możliwości, by wykorzystać nagromadzoną energię. Podskoki pobudzają do pracy układ przedsionkowy znajdujący się w uchu.

Odpowiada on za:

  • identyfikację zapachów,
  • prawidłowe napięcie mięśni,
  • orientację ciała w przestrzeni,
  • interpretację bodźców dźwiękowych.

Skakanie pozwala dziecku się uspokoić, wyciszyć negatywne emocje i zminimalizować stres. Ponadto kilkulatek staje się bardziej świadomy swojego ciała, jego możliwości i ograniczeń, oraz uczy się koordynacji.

Z kolei wspinanie się jest głęboko zakorzenione w naszej naturze. Źródło tego zjawiska leży u podstaw ewolucji. Jak wskazują badacze, pochodzimy od małp. Są to bardzo ruchliwe i zręczne zwierzęta, które wiele czasu spędzają na drzewach. Tam się kołyszą, wdrapują, skaczą… Podobnie jest z dziećmi, uwielbiają wchodzić na wysokie krzesła, parapety, kanapy… W ten sposób rozwijają swoją koordynację ruchową i stają się bardziej sprawne. Osiągnięcie celu wspinaczk,i dodaje im wiary w siebie, a także odwagi. Warto się zastanowić, czy nie lepiej zastąpić wspinaczkę po meblach zabawą na dmuchańcach. Z pewnością będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Dmuchane zjeżdżalnie i tory przeszkód w przestrzeni miejskiej

Wielobarwne dmuchane obiekty o znacznych rozmiarach to niezła gratka dla dzieci w każdym wieku. Pojawienie się dmuchańców na miejskich skwerach wpłynęłoby korzystnie integrację lokalnego społeczeństwa. Rodziny z dziećmi mogłyby uatrakcyjnić czas swoim pociechom i nawiązać kontakt z innymi mieszkańcami. Zabawa z rówieśnikami to najlepszy sposób, rozwijać kompetencje społeczne wśród najmłodszych. Dzięki temu muszą się one nauczyć cierpliwości, komunikacji i sztuki kompromisu.

Dmuchańce dla dzieci stanowią alternatywę dla tradycyjnych placów zabaw, są łatwiejsze w konserwacji i utrzymaniu czystości. Co więcej, mogą stać się ciekawą atrakcją turystyczną i pomóc w rozwijaniu lokalnego biznesu. Z tego powodu warto rozważyć pojawienie się dmuchanych zjeżdżalni i torów przeszkód na terenie miasta i zgłosić taki projekt jako inicjatywę do budżetu obywatelskiego. Być może pomysł zyska uznanie wśród większej ilości mieszkańców oraz władz.

Dmuchańce dla dzieci: rozwój najmłodszych i inicjatywa społeczna — podsumowanie

Dmuchane obiekty pozytywnie wpływają na dojrzewanie dzieci. Skakanie, wspinanie się czy kołysanie pomagają im się wyciszyć, uwierzyć we własne możliwości oraz walczyć z nudą. Rozstawienie kilku dmuchanych zjeżdżalni i torów przeszkód sfinansowanych z budżetu obywatelskiego zacieśniłoby relacje między mieszkańcami, wspomogło promocję miasta, a także upiększyło miejską przestrzeń.