Zabierz dziecko na plac zabaw i naucz go żyć inaczej!

Home 9 Blog 9 Zabierz dziecko na plac zabaw i naucz go żyć inaczej!

Szybkie tempo życie, nowe technologie, zmęczenie i chroniczny brak czasu zabierają nam to, co dla nas cenne, czyli kontakt z drugim człowiekiem. Praca zdalna, wirtualne spotkania, wideokonferencje czy edukacja online ogałacają nas z człowieczeństwa. Brak żywego kontaktu sprawia, że stajemy się wycofani, zamykamy się w sobie, coraz trudniej nam nawiązać relacje z drugim człowiekiem. Powoli zapominamy o prawdziwych emocjach. Tworzymy iluzję normalności. Zmień to. Zabierz dziecko na plac zabaw i naucz je żyć inaczej!

Przypomnij sobie Twoje dzieciństwo. Ile czasu spędzałeś na świeżym powietrzu? Wychodziłeś na dwór niezależnie od pogody. Ganiałeś z rodzeństwem, kuzynami, sąsiadami… Na podwórku zawsze było gwarnie i wesoło. Jedzenie smakowało wybornie. Wieczorem kładłeś się zmęczony do łóżka. Od razu zasypiałeś. Rano pochłaniałeś śniadanie i wybiegałeś z domu…
Cieszyłeś się życiem. Miałeś wielu znajomych. Z łatwością nawiązywałeś nowe znajomości. Uwielbiałeś spędzać czas na zabawie. Rekreacja na świeżym powietrzu była Twoim ulubionym zajęciem. A teraz?
Teraz korzystasz nowych technologii, dużo pracujesz, trudno Ci znaleźć czas nawet dla własnego dziecka. By maluch Ci nie przeszkadzał, włączasz mu telewizor i dajesz coś do zjedzenia. Dziecko większość czasu spędza w domu. Na dworze przebywa wtedy, gdy przedszkolanka z nim wyjdzie. W weekend nadrabiasz zaległości i odpoczywasz. Powoli, lecz systematycznie zabija Cię stres.

Odkryj na nowo potęgę placu zabaw

Nasi dziadkowie i rodzice dbali o to, by spędzać czas na dworze. Być może było łatwiej, bo niegdyś żyło się inaczej. Postęp technologiczny zmienił wszystko. Niestety nie wszystkie zmiany wyszły nam na dobre. Zastanów się, czy tęsknisz za tamtym życiem? Nie odpowiadaj teraz. Daj sobie czas. Przemyśl to sobie.
Czy brakuje Ci beztroskich chwil spędzonych przed blokiem na trzepaku, skakania przez kałuże i innych aktywności? Nie zabieraj tego dziecku. Wstań sprzed komputera. Wyłącz smartfona. Wyjdźcie razem na spacer. Pokaż mu, jak piękny jest świat. Wybierz się z nim na plac zabaw. Przyjrzyj się mu. Ujrzyj błysk w jego oczach.
Pozwól mu się bawić z innymi i wybrudzić. Niech przetestuje wszystkie urządzenia. Zobaczysz, jeśli nie dziś, to w przyszłości podziękuje Ci za ten dzień. Być może odważysz się i będziecie przychodzić tu częściej. Poprawicie wasze relacje, staniecie się bardziej odporni, będzie Wam łatwiej zwalczyć negatywne emocje. Ruch na świeżym powietrzu przyniesie Wam wiele korzyści.

Idź na plac zabaw i naucz się budować relacje na nowo

Park rozrywki dla dzieci wspomaga rozwój społeczny nie tylko maluchów, ale również dorosłych. Pociechy uczą się stania w kolejce czy współpracy. Z czasem stają się bardziej towarzyskie. Przełamują własne bariery, kształtują swoją osobowość. Są bardziej wyrozumiałe i zdolne do kompromisu.
Opiekunowie przyglądają się swoim podopiecznym, a w międzyczasie nawiązują relacje z innymi rodzicami. Wychodzą poza swoją strefę komfortu, wymieniają się doświadczeniami. Dzięki temu chronią w sobie ważną cząstkę człowieczeństwa.

Podsumowanie: Zabierz dziecko na plac zabaw i naucz go żyć inaczej!

Dzieci z natury są spontaniczne. Zbyt długie przesiadywanie w czterech ścianach zabija w nich to, co najcenniejsze. Regularne zabawy na placu zabaw doskonalą umiejętności społeczne. Przełamują nieśmiałość i uczą współdziałania, a także rywalizacji opartej na zdrowych zasadach. Podaruj prezent sobie oraz bliskim. Wyjdź z na zewnątrz, by odpocząć na chwilę od technologii. Przywróć dawną radość życia. Zaproponuj włodarzom miasta, aby część budżetu obywatelskiego przeznaczyli na wyposażenie skwerów w urządzenia do zabawy dla najmłodszych mieszkańców.